co z tym wiatrem? krótka charakterystyka

Ogólnie rzecz biorąc, wiatr to ruch powietrza w atmosferze, który wywołany jest różnicami w ciśnieniu atmosferycznym. Powstaje, gdy powietrze przemieszcza się z obszaru wysokiego ciśnienia (wyżu) do obszaru niskiego ciśnienia (niżu). Na kierunek i prędkość wiatru wpływają czynniki, takie jak:

  1. Różnice ciśnienia atmosferycznego – tak naprawdę główna siła napędowa wiatru. Im większa różnica ciśnienia między dwoma obszarami, tym silniejszy wiatr.

  2. Siła Coriolisa – powodowana przez obrót Ziemi. Sprawia, że wiatr zakrzywia się w prawo na półkuli północnej, a w lewo na południowej.

  3. Powierzchnia ziemi – gdzie spowodowane przez ukształtowanie terenu (np. góry, lasy, budynki) tarcie, spowalnia wiatr i zmienia lub rozbija jego kierunek.

Rodzajami wiatru są np.

  • Bryza: wiatr przybrzeżny, zmieniający kierunek w ciągu dnia i nocy (np. bryza morska i lądowa).
  • Pasaty: stałe wiatry występujące w strefie równikowej.
  • Mistral, bora: lokalne wiatry o specyficznych właściwościach, często występujące w określonych regionach.
  • Fen: ciepły, suchy i porywisty wiatr powstający po zawietrznej stronie gór. Najlepszym jego przykładem jest nasz halny, który co nie co potrafi, lokalnie w Tatrach i Beskidach.

Myślę, że w sieci najrozsądniej wytłumaczyła EduKredka! 

Wiatr katabatyczny

Jest zimny i ciężki, spływa w dół zboczy górskich pod wpływem grawitacji. Powstaje, gdy powietrze w wyższych partiach ochładza się, przez co staje się gęstsze i cięższe. Co powoduje ruch w dół. Prędkość bywa umiarkowana lub bardzo silna (w ekstremalnych przypadkach, np. na Antarktydzie, osiąga prędkości sztormowe). Główne obszary występowania to Alpy i Karpaty, ale równie dobrze można spotkać go z mniejszym spektrum w Beskidach! Ma wpływ na obniżenie temperatury w dolinach, może również powodować zniszczenia roślinności i przesuszenie terenu.


2. Wiatr anabatyczny

Jest ciepły i unosi się w górę zboczy górskich. Powstaje w ciągu dnia, gdy słońce ogrzewa stoki, a powietrze nad nimi staje się lżejsze i unosi się. Zwykle jest słabszy od katabatycznego, choć w sprzyjających warunkach może być intensywny np. na stokach o południowej ekspozycji, które otrzymują więcej promieniowania słonecznego. Ma wpływa na budowanie się chmur orograficznych, gdzie wznoszące się powietrze ochładza się, prowadząc do kondensacji pary wodnej i powstawania chmur nad grzbietami gór, w Beskidach np. nad Skrzycznem w Szczyrku. Może również prowadzić do burz w godzinach popołudniowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *